Technika serwetkowa

Zdobienie przedmiotów z drewna, metalu, szkła, porcelany czy nawet tkaniny metodą decoupage to obecnie bardzo popularne hobby, szczególnie wśród pań. Ten niezwykły sposób pozwala ze zwykłych i nieciekawych przedmiotów stworzyć piękne i niepowtarzalne dzieła sztuki. Metoda polega na naklejaniu kolorowych wzorów na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Wzory najczęściej wycina się z papieru, np. kolorowych gazet, ale także z serwetek papierowych, dlatego technika technika decoupage często nazywana jest również techniką serwetkową.

Obecnie sklepy oferują nam tak szeroki wybór serwetek papierowych, że przedmioty możemy ozdobić bardzo rozmaitymi motywami. Najbardziej chyba popularne są motywy kwiatowe wycinane z serwetek i przyklejane do różnych pudełeczek, szkatułek czy butelek. Bardzo modna jest też biżuteria zdobiona techniką decoupage, nie tylko z motywami kwiatowymi, ale także z ptakami czy np. owocami, jakie często zdobią serwetki. Bardzo modne są też przedmioty zdobione serwetkami w stylu retro, motywami aniołków, egzotycznymi ornamentami czy też motywami świątecznymi, np. kurczaczkami lub choinkami.

Do decoupage świetnie nadaje się także papier ryżowy, czyli serwetki ryżowe. Papier pochodzi z Japonii, jest nieprawdopodobnie lekki i bardzo delikatny, więc łatwo się z nim pracuje. Jednocześnie jest o wiele bardziej wytrzymały niż klasyczne serwetki i łatwiej się go przykleja. Dostępne są różne wzory, zarówno motywy roślinne, jak i pejzaże, czy też postacie, zwierzęta, mapy, budynki i wiele innych.

Decoupage, czyli technika serwetkowa, to prosty a zarazem efektowny sposób zdobienia przedmiotów z ceramiki, drewna, plastiku lub porcelany. Takie piękne, a zarazem oryginalne drobiazgi sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej przytulne, jednocześnie mogą być wspaniałym i niepowtarzalnym prezentem dla kogoś bliskiego.