Ręcznie robione kolczyki, bransoletki, wisiorki

Decoupage polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Tą techniką możemy wspaniale ozdobić mnóstwo przedmiotów, począwszy od puszki na kawę, poprzez rozmaite pudełka i szkatułki po meble. W ten sposób możemy stworzyć niezwykle oryginalne torebki oraz piękne dekoracje na święta. Technika decoupage może stanowić doskonałe rozwiązanie jako dodatkowa i niezwykle oryginalna ozdoba ręcznie wykonywanej biżuterii.

Jeśli marzą nam się piękne, niepowtarzalne kolczyki czy bransoletki, wystarczy znaleźć piękny wzór w gazecie lub ładne papierowe serwetki, klej do decoupage, pędzelki, nożyczki oraz bezbarwny lakier. Mogą przydać się farby akrylowe, jeśli chcemy podmalować tło. Na odpowiednio przygotowanej powierzchni, np. drewnianych, metalowych lub plastikowych kolczykach, które wcześniej wyczyścimy i wysuszymy, przykleić wycięty z papieru wzór. Następnie, gdy klej już wyschnie, pokrywamy przyklejony motyw warstwami bezbarwnego lakieru. Możemy wybrać do tego lakier błyszczący albo matowy, a jego warstw powinno być tyle, aby wzór nie był wyczuwalny w dotyku. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

Technika decoupage może być stosowana praktycznie na każdej powierzchni. Nie tylko na drewnie czy metalu, ale także na szkle, masach plastycznych takich jak modelina oraz ceramika, gips, masa solna. Możemy zatem pięknie ozdobić gotowe, kupione kolczyki czy naszyjniki, albo zrobione od podstaw samodzielnie. Ręcznie robiona biżuteria może być ozdobiona różnymi motywami, np. kwiatami z papieru, wyciętymi miniaturami zdjęć miast czy sławnych osób z gazet, ornamentami, zwierzętami i wieloma innymi wzorami. Aby efekt był jeszcze ciekawszy, taką biżuterię możemy pokryć preparatem dającym efekt spękania. Niesamowicie wygląda również biżuteria ozdobiona przyklejonymi suszonymi kwiatami lub listkami zamiast wyciętych z papieru.

Piękną i oryginalną biżuterię może zrobić każdy z nas. Wystarczy odrobina pomysłowości, chęci i trochę wolnego czasu. Samodzielne wykonanie takich ozdób z pewnością sprawi nam wiele radości, ale też będzie gwarancją, że nikt inny nie będzie miał takiej samej.