Poradnik decoupage na szkle, styropianie, drewnie

Decoupage to świetny sposób, aby banalnym i nieciekawym przedmiotom nadać uroku i charakteru. Technika ta polega na przyklejaniu na powierzchnię wyciętych z papieru wzorów, które jednak mimo, że przyklejone, do złudzenia przypominają namalowane, dzięki wielu warstwom bezbarwnego lakieru nakładanego na końcu na całość. Decoupage można stosować na wielu powierzchniach, jednak zdecydowanie najczęściej tą techniką ozdabiamy przedmioty drewniane oraz szklane, niekiedy również styropianowe, jak np. pisanki decoupage na Wielkanoc.

Ozdabianie szkła techniką decoupage jest jedną z najpopularniejszych gałęzi tej sztuki. Szkło doskonale adaptuje papier, maskuje nierówności między nałożonymi warstwami i podkreśla walory stosowanych materiałów. Na szklanych powierzchniach z łatwością można łączyć różne techniki zdobienia – od naklejania serwetek, postarzania i spękania, po złocenie.
Najlepiej wybierać szkło przezroczyste, bez wzorów, posiadający taki kształt aby naklejanie motywów było wygodne. Do dekorowania szkła stosujemy te same materiały do decoepage, co w przypadku innych powierzchni. Wzory pokrywa się lakierem na bazie wody lub alkoholu, natomiast preparaty do efektu spękań nakłada się w innej kolejności niż na inne powierzchnie.

Również drewniane powierzchnie są najczęściej wybierane do ozdabiania techniką decoupage. Meble, ramki, szkatułki czy drewniana biżuteria są idealne dla początkujących w technice serwetkowej. Przedmioty z surowego drewna przed zdobieniem warto pokryć warstwą bejcy, natomiast stare i zniszczone drewno lepiej pomalować farbą akrylową. Po przyklejeniu wyciętego z papieru wzoru oraz po wyschnięciu kleju, nakładamy kilka warstw lakieru. Między nakładaniem kolejnych warstw lakieru, dobrze jest poprzednią delikatnie przetrzeć drobnym papierem ściernym.

Ze styropianu można uzyskać piękne pisanki decoupage, bombki bożonarodzeniowe oraz wiele innych ozdób. Powierzchnia przedmiotów z tego materiału jest jednak nierówna, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto pozbyć się tej cechy nakładając odpowiednią ilość warstw podkładu akrylowego. Pozostałe czynności wykonujemy, jak przy innych powierzchniach.