Fantazyjne decoupage na meblach

Obecnie, gdy mamy możliwość ogromnego wyboru dodatków do aranżacji wnętrz, niezwykle cenimy indywidualizm i oryginalność. Każdy przedmiot może nadać niepowtarzalnego klimatu i uroku naszemu mieszkaniu, w którym będziemy czuć się wyjątkowo. Dlatego świetnym pomysłem na odnowienie nie tylko drobiazgów takich jak doniczki, ramki na zdjęcia czy pudełka lub butelki, ale również mebli, jest technika decoupage. To wyjątkowa sztuka, dzięki której to co w rzeczywistości przyklejone, do złudzenia wygląda jak namalowane.

Techniką découpage’u można ozdobić każdą powierzchnię mebla, nie tylko drewnianą. Potrzebny do tego klej, pędzelki, farby – jeśli na początku chcemy pomalować tło, bezbarwny lakier i oczywiście papierowe wzory do przyklejania, np. z serwetek, gazet czy papieru ryżowego. Po przyklejeniu wybranego motywu, pokrywamy go warstwami lakieru, aż będzie on niewyczuwalny przy dotyku. W zależności od tego, jaki motyw wybierzemy, możemy uzyskać zarówno bardzo nowoczesny mebel, jak i stylizowany na bardzo stary. Aby taki efekt uzyskać, można zastosować specjalny preparat do spękań.

Dzięki technice decoupage stara komoda ma szansę zmienić się w orientalny mebel, a framugi drzwi z surowego drewna mogą pokryć się egzotycznym ornamentem. Szafki, krzesła i stoły mogą zostać ozdobione w stylu antycznym lub country, sekretarzyki i komody pokryć się motywami roślinnymi w stylu romantycznym. Na drzwiczkach kuchennych szafek mogą pojawić się ryciny ziół lub dorodnych owoców.

Obecnie wymiana starych mebli na nowe może oznaczać dla wielu osób spory wydatek. Dlatego właśnie technika decoupage jest wspaniałym, niedrogim sposobem, aby przerobić nasze krzesła czy szafki nie do poznania. Odpowiednio zdobiony mebel nie tylko dodaje wnętrzu ciepła i osobowości, lecz także świadczy o kreatywności i pomysłowości właściciela.