Dekoracje świąteczne decoupage

Przedmioty zdobione techniką decoupage są niezwykle piękne i oryginalne. W ten sposób ozdobić możemy przeróżne pudełka i szkatułki, szklane butelki, ramki na zdjęcia, puszki, a nawet meble. Materiały stosowane do decoupage nie są drogie, za to dostępne w większości sklepów z artykułami plastycznymi oraz w wielu sklepach internetowych. Tym ciekawym sposobem możemy przygotować także wspaniałe dekoracje świąteczne, które ozdobią nasze mieszkanie na Wielkanoc czy na Boże Narodzenie.

Tradycyjną ozdobą naszego domu na Święta Wielkiej Nocy, bez której trudno wyobrazić sobie ten okres, są oczywiście kolorowe jajka, czyli pisanki. Zamiast malować je, jak co roku, farbkami lub ozdabiać koszulkami, warto ozdobić je metodą decoupage. Najpierw z jajek należy przygotować wydmuszki, a po ich wysuszeniu przykleić klejem do decoupage wybrany i wycięty papierowy wzór. Najlepiej, jeśli wytniemy motyw z serwetki lub papieru ryżowego, ponieważ sztywniejszy i grubszy papier nadaje się raczej do naklejania na powierzchniach płaskich. Na wypukłym jajku mógłby się nieładnie pomarszczyć. Gdy klej wyschnie, jajko malujemy bezbarwnym lakierem. Pisanki wykonane tę metodą z pewnością należą do najpiękniejszych i będą wspaniałą ozdobą stołu i wielkanocnego koszyczka.

Biorąc pod uwagę fakt, iż do zdobienia metodą decoupage nadają się prawie wszystkie powierzchnie, również plastik oraz szkło, w podobny sposób możemy ozdobić również bombki choinkowe na święta. Oczywiście należy być przy tym równie delikatnym, jak przy ozdabianiu cieniutkich wydmuszek, jednak z pewnością warto podjąć się tego zadania, gdyż takie bombki wyglądają jak ręcznie malowane.

Decoupage to również świetny sposób na przygotowanie niepowtarzalnych kartek świątecznych. Na serwetkach czy w gazetach motywy kurczaczków, zajączków czy choinek występują pospolicie. Piękne i ciekawe wzory, np. z saniami Świętego Mikołaja lub aniołkami, znaleźć możemy także na wielu stronach internetowych i po wydrukowaniu i wycięciu przykleić na pocztówce. Taka kartka ze świątecznymi życzeniami z pewnością ucieszy naszych przyjaciół lub rodzinę.