Artykuły do decoupage

Metoda ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu do nich papierowych wzorów, czyli decoupage, w ostatnich latach jest coraz popularniejsza. Pokryte grubą warstwą lakieru papierowe wycinanki wyglądają jak namalowane, dzięki czemu przedmioty wyglądają pięknie i oryginalnie, choć ich wykonanie wcale nie jest trudne. Także materiały potrzebne do decoupage są łatwo dostępne w wielu sklepach plastycznych.

W technice serwetkowej podstawowym i niezbędnym materiałem jest klej, którym przyklejamy wycięty wzór do powierzchni. Można do tego użyć kleju poliwinylowego, który rozcieńcza się z wodą. Niektóre powierzchnie, przed przystąpieniem do klejenia, wymagają jednak użycia produktu bazowego, np. do drewna stosuje się farby gruntowe. Wzory do przyklejenia wybieramy spośród materiałów, takich jak serwetki do decoupage, papiery klasyczne i ryżowe, gazety, ale także własne wydruki. Potrzebne są także ostre nożyczki lub nożyk oraz różnorodne pędzle do nakładania podkładu, farby, kleju czy lakieru.

Lakiery do decoupage stosujemy do zabezpieczenia i wykończenia ozdobionej pracy. Mogą to być lakiery akrylowe na bazie wody, lakiery olejne lub emulsyjne. Występują one zwykle w wersji matowej, satynowej lub błyszczącej i dostępne są w formie płynnej lub w sprayu.

Do uzyskania dodatkowych, ciekawych efektów, np. postarzenia ozdabianego przedmiotu, stosujemy preparaty jedno- lub dwuskładnikowe do uzyskania efektu spękań. Wielkość spękań zależy od grubości warstwy. Spękania uwidacznia się np. porporiną, pastą lub nawet cieniem do powiek.

Technika decoupage umożliwia tworzenie unikalnych przedmiotów w wielu stylach, zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Różnorodność dostępnych wzorów jest ogromna, dzięki czemu każda praca jest inna, a jej charakter zależy tylko od naszej wyobraźni.